KUD MIČEVEC

POVIJEST

Prema pisanim podacima u programima smotri folklora u Zagrebu, još prije II svjetskog rata, nalazimo da je pjevački zbor Ogranka seljačke sloge «Klas» iz Mičevca nastupio na II seljačkoj pjevačkoj smotri 07. lipnja 1936. godine. Tom prilikom članovi ogranka izveli su pjesme «Oj djevojko, da si moja» i «Do te, polje, oral bude». Ogrank je osnovan 1936. godine i broji je 42 člana. Osnivači i članovi Ogranka seljačke sloge «Klas» su: Predsjednik Majurec Jura, članovi; Marinčević Andrija, Fink Zvonko, Brdek Tomo, Caganić Stjepan, Brdek Stjepan, Caganić Tomo, Majurec Mijo, Brcković Juraj, Brdek Gabro, Majurec Tomo,Haluga Ivan, Rulek Josip, Šturlić Janko, Majurec Franjo, Klenović Tomo, Klenović Stjepan, Bedeković Mijo, Janković Ivan, Špičić Franjo, Caganić Lacko, Haluga Mijo, Janković Franjo, Marinčević Tomo, Marinčević Mika, Janković Draga, Brcković Draga, Vrbanić Jelka, Pernar Bara, Klenović Mara, Majurec Bara, Bedeković Kata, Rulek Jaga, Haluga Kata, Šturlić Mara, Janković Mara, Klenović Ruža.

Pojavom II svjetskog rata dolazi do prestanka djelovanja Ogranka te se 1954. godine ponovno aktivira pod nazivom Kulturno pjevačko društvo «Klas» i djeluje nekoliko godina pod vodstvom prof. Marka i Ankice Bedić te Julije i Franje Novosel. Tih godina društvo nastupa dva puta na opčinskoj smotri u Velikoj Gorici. KPD «Klas» nastupa sa dramskom grupom u Odri. 1955 KPD «Klas» nastupa na Plesu. 1957. godine društvo nastupa u Novom Čiću sa igrokazom «Hasanaginica», a 1958. godine društvo nastupa u Petruševcu. 1959. g. Osniva se tamburaški zbor nabavkom potrebnih instrumenata. Predsjednik društva bio je Brdek Slavko.